Operacja Bieszczady 17 – Rowerem po okolicy

Zwiedzanie okolicy na rowerze to najlepszy pomysł na turystykę aktywną. Tereny dookoła  Ustrzyk Dolnych to wręcz wymarzone miejsce do uprawiania turystki rowerowej. Do najmniej przyjemnych należy poruszanie się drogą główną ale gdy już z niej zjedziemy otworzą się przed nami kilometry traktów prowadzących przez malownicze tereny z bogatą architekturą drewnianą. W regionie pojeździ każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania.

 

Krainą przydrożnych kapliczek.

Tą wycieczkę rozpocząć można o każdej porze dnia i z różnych miejsc. Przeznaczona jest dla wszystkich rowerzystów. Gdy macie dużo sił i sporo chęci to wystartujcie w Ustrzykach Dolnych – czas dojazdu ok. 1h 18 kilometrów.

Ustrzyki – Czarna

Można ruszyć główną szosą w kierunku Ustrzyk Górnych lub przez Równię objeżdżając Ustrzyki dookoła. Obie możliwości niosą za sobą piękne widoki ale zupełnie inne trudności. Pierwsza opcja to spokojna jazda bez większych wzniesień. Objazdem przez Równię będzie zróżnicowanie, raz pod górę a raz z góry, zdecydowanie trudniej.

Widok na Hoszowczyk – trasa przez Równię.

 

Czarna – Czarna Dolna

Z drogi głównej w prawo – drogowskaz Czarna Dolna.

Łatwą i zróżnicowaną trasą dotrzecie do końca drogi asfaltowej podziwiając po drodze ciekawe widoki oraz zróżnicowaną architekturę zabudowy wsi z wieloma elementami architektury sakralnej. Powrót do startu tą samą drogą. W Czarnej Dolnej już za kościołem w okolicy numeru domu 45 można odbić w prawo mocno pod górę. Widoki wynagrodzą wspinaczkę.

Stara chata przy drodze w Czarnej Dolnej.

Czarna – Lipie

Kolejny raz mamy do wyboru dwie trasy, można główną szosą na Ustrzyki Górne dojechać do leśnego zjazdu przez Lipie lub też zdecydować się odbić na Michniowiec i przejechać Lipie pod górę wracając do Czarnej. Cięższy podjazd i trudniejsze warunki to opcja pierwsza – wynagradza widokami i bardzo długim zjazdem przez Lipie.

Leśny zjazd do Lipia.

Pierwszy odcinek zjazdu przez krainę Lipiecką.

Lipie – Michniowiec

Zdecydowanie najłatwiejszy odcinek widokowy. Śmiało można zabrać ze sobą kilkuletnie dziecko, które samo porusza się na rowerze. Mały ruch aczkolwiek trzeba uważać na zakrętach o mocno zarośniętych poboczach. Po drodze można napotkać wiele gatunków ptaków z czarnym bocianem na czele. Bardzo ciekawa zabudowa wsi z mnogością przydrożnych kapliczek. Po dojeździe na koniec powrót tą samą drogą.

Kapliczka przy drodze na Michniowiec

 

Michniowiec – Bystre

Na rozjeździe w Michniowcu w lewo.

Do Bystrego to już tylko przysłowiowy rzut beretem. Tuż za potokiem Mszanka (zlewnia M.Czarnego) dłuższy ale nie zabójczy podjazd na który warto się wspiąć by poznać starą zabudowę okolicznych terenów. Na końcu wsi wspaniała i dobrze zachowana cerkiew oraz cmentarz. Powrót tą samą drogą.

 

Cerkiew w Bystrem

Cała trasa pokonywana z Ustrzyk Dolnych to ok 70 kilometrów. Poszczególne odcinki to odległości od 4 do 36 kilometrów. Zdjęcia zamieszczone to tylko ułamek tego co można tam zobaczyć. Prawdziwe piękno ujrzeć można tylko na żywo. To także podróż po krainie spokoju i naturalnych rytmów życia powiązanych z porami roku. Na trasie wycieczki znajdziemy unikalne miejsca noclegowe, regionalną kuchnię, rękodzieło oraz miejsca rzadko odwiedzane przez człowieka. Górskie potoki, łąki pełne życia krajobraz jak z bajki. Jest bezpiecznie a kontakt z miejscową życzliwą ludnością może zaowocować ciekawymi historiami związanymi z okolicą.

 

Galeria z wycieczki

 

Podobne wpisy